Täna on , 24.04.2019  

Avaleht Raamatud Tellimine (ostukorv) Kontakt Partnerid
 
 
 

Raamatud

Raamatud on klassifitseeritud eelkõige Tehnikaülikooli akadeemilist struktuuri silmas pidades. Otsing toimib nii autori, pealkirja kui ka sõna (või stringi) järgi pealkirjas või sisututvustuses.


Raamatud > Mereakadeemia >

  
Raamatu nimi:Laeva püstuvus
Autor:Ilmar Noor
Kirjastus:TTÜ Kirjastus
Ilmumisaasta:2017
Lehekülgi:159
Mõõdud:170*240mm
Kaal:319 grammi
Lühikirjeldus:Õpik on uus laiahaardeline, kuid lihtsalt ja kergesti omandatav käsitlus ühest tähtsaimast ja meresõiduohutuse jaoks põhjapanevast laeva teooria valdkonnast.
Kirjeldus:

Ehkki raamat kannab pealkirja "Laeva püstuvus", hõlmab see enamat. Kõigepealt ülevaade laevageomeetriast, mis suurepäraste, autori enda tehtud jooniste ja konkreetsete arvutusnäidete kaudu teeb selgeks Archimedese seaduse rakendused, süvise sõltuvuse kaalust jm. Laeva teoreetilise joonise analüüs näitab selle kasutamist pindalade, mahtude, täidlustegurite ja tähtsate sõlmpunktide asukoha määramiseks. Iga sellekohast arutelu kinnitavad arvutusnäited. Laeva püstuvuse kui ühe tähtsaima mereomaduse mõistmine ja kontrolli all hoidmine nii igapäevase kasutamise tingimustes kui ka eri- ja hädaolukordades on hukkumatuse ja toimevõime säilitamise põhikomponent. Laevaruumide uputamist kajastav peatükk on samaväärselt kasutatav meresõiduohutuse kursuses. Pikitugevust ja rullumist käsitlevad peatükid annavad teoreetilise aluse vastavate teemade praktilisele omandamisele nii meresõiduohutuse kui laeva juhtimise kursuses. Isegi lastikäitlemise kursuse jaoks võib leida õpikus just nõutavate mereomaduste tagamist ja ohutust puudutavat materjali.

Kõigi rahvusvaheliselt reglementeeritud nõuete puhul on autor ära näidanud IMO vastava dokumendi nimetuse ja numbri. Tähtsaks praktiliseks osaks raamatus on laeva püstuvust puudutava dokumentatsiooni kirjeldus. Sama tähtis osa on juhtnöörid laeva püstuvuse korraldamiseks, mis kajastab vastavat dokumentatsiooni ja selle täitmist, püstuvuse kontrolli ja riskide hindamist lastimise ja lossimise käigus, püstuvuse hindamist enne mereleminekut ning selle kontrolli merereisi käigus. Eraldi käsitletakse siin vigastuste mõju püstuvusele ning vigastatud laeva püstuvuse kontrolli ja vastumeetmeid. Vaadeldakse ka püstuvust eriolukordades nagu lastinihe, pukseerimine, tulekahju kustutamine ja dokkimine.

Raamatu lõpus on koondatult toodud kõik olulised võrrandid ning vastavad mõisted ja definitsioonid.

Tegu on esimese lihtsalt arusaadava eestikeelse õpikuga, mis vastab IMO (International Maritime Organization) mudelkursuse sisule. Seni on kõik Eesti erialaõppejõud pidanud kasutama vene- või ingliskeelseid materjale ja nendest tuletatud oma koostatud eestikeelseid konspekte. Selleks, et antud teemas üleminekut eesti keelele toetada, annab raamatu lõpus olev märksõnastik eestikeelse terminoloogia vasted ka inglise ja vene keeles.

Hind:23 EUR

Tagasi